Kategoriler

Veri Görselleştirme Kataloğu Türkçeye çevrildi. Katalog veri gazetecilerinin sıklıkla yararlandığı önemli bir araç. Türkçesi datavizcatalogue.com/tr olarak orijinal sitede subdomain olarak yer almakta. Kurucusu Severino Ribecca ile yürütülen ortak çalışma sonucunda tamamlandı.

60 görselleştirmenin çevrildiği katalogda, ‘Fonksiyona Göre Ara‘, ‘Liste Olarak Gör‘ bölümleri yer aldığı gibi, ana sayfada yer alan her bir grafik tıklandığında tanım, kullanım fonksiyonu, örnekler, benzer grafikler, görselleştirme sağlayan araçlar, anatomi de yer alıyor.

Çeviri Ekibi Hakkında

Katalog Pınar Dağ editörlüğünde Işıl Yarımoğlu, Sadettin Demirel, Ayşegül Engür, Kübra Sultan Yüzüncüyıl ,Onur Hüseyin Teksan, Faruk Aydıner ,Örge Tümer, Sabri Eğe tarafından yapıldı.

Çeviri ekibinde 5’i Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü’nden çeşitli yıllarda Veri Gazeteciliği (Lisans/Yüksek Lisans) eğimi almış öğrenciler, 2’si Dağ Medya‘da Veri Gazeteciliği Stajyerliği yapmış yeni medya öğrencileri ile birlikte bir araştırma görevlisi yer alıyor ve çeviri sürecinin editörlüğü ise Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi Pınar Dağ tarafından yürütüldü.