Kategoriler

Açlık, susuzluk, hastalıklar, fakirlik ve çaresizlikle tanıdığımız Afrika'da veri gazeteciliği faaliyetleri için kurulan bir oluşum olduğunu biliyor muydunuz? Oxpeckers, en ciddi sömürülerin yaşandığı ve halen yaşanmakta olduğu Afrika’da çevre ve veri gazeteciliği yoluyla doğal kaynakların nasıl ve kimler tarafından sömürüldüğünü ortaya koymaya çalışan bir “araştırmacı çevreci gazetecilik” merkezi.

Araştırmacı ve çevreci gazetecilik

Oxpeckers Araştırmacı Çevreci Gazetecilik Merkezi, klasik araştırmacı haberciliği veri analizi ve harita araçları ile birleştirip çevre suçlarını ve organize suç örgütlerini izliyor. Dinamik infografiklerle karmaşık hikayelerin kolay anlaşılmasını sağlıyor. Aynı zamanda Afrika’daki çevre suçlarını toplayan en kapsamlı veri setini geliştiriyor. Çevrimiçi yayınladığı hikayeler diğer medya organizasyonları ve çevreciler tarafından kullanılabiliyor. Mail & Guardian, Huffington Post SA, Times Live, Sunday Times ve Daily Maverick gibi medya organizasyonları Oxpeckers’in haberlerini yayınlıyorlar.

Asya ve Afrika ülkelerinden medya çalışanlarının üyeliği, 4 yöneticisi, 2 kurucusu ve 5 danışmanlarının titiz çalışmalarıyla güvenilirliğini sağlayan Oxpeckers, Asya ve Afrika’daki medya çalışanlarına 3 aylık burs programları düzenleyerek eğitim veriyor. Bu eğitimler sırasında medya çalışanları Oxpeckers’in kaynaklarını kullanarak kendi kitleleri için çevre ile alakalı önemli hikayeleri hazırlıyorlar. Bu medya çalışanları çoğunlukla daha sonra Oxpeckers’in “üye ağına” katılıyorlar.

Oxpeckers Open Society Foundation, Earth Journalism Network, Global Investigative Journalism Network, A.N.C.I.R, Code For Africa, Science Link ve afriLEAKS gibi kuruluşların desteğiyle çalışıyor.

Önemli araçlar geliştirdi

Oxpeckers çevre haberciliği için 7 önemli araç geliştirdi: MineAlert ile madenlerin izini sürmeye yardımcı oluyor, Wild Eye bir harita üzerinden Avrupa’da vahşi yaşamda işlenen suçların cezasını takip etmeye yarıyor, PoachTracker ile kaçak gergedan avları takip ediliyor ve Rhino Poachers Court Cases ile kaçak gergedan avcılarının davaları takip ediliyor ve son olarak Greenalert ile çevresel etki değerlendirmeleri takip edilebiliyor.

Ödüle layık birçok çalışma

“Oxpeckers Fellowship Program” için 2014 yılında SAB EnviroMedia Award ve Merit Award kazandı. 2017 yılında “Kömür madenleri harabe mirası bırakıyor” çalışmasıyla yine SAB EnviroMedia Award’ını aldı. Ve birçok başka çalışması için çok sayıda ödül kazandı.


Hazırlayan: Sem Kahriaman / VOYD Üyesi

Fotograf: by Seth Doyle on Unsplash