Misyon

VOYD, Türkiye'de veri okuryazarlığı, açık veri, veri gazeteciliği, veri görselleştirme vb. gibi alanlarda farkındalık yaratmak için materyaller üretir, eğitimler düzenler,çalışmalar yapar.

Devamı

Tüzük

Veri Okuryazarlığı Derneği (VOYD) Tüzüğü'ne aşağıdaki bağlanto üzerinden ulaşabilir, tüzüğü detaylıca inceleyebilirsiniz.

Tüzük

Forum

Aşağıdaki bağlantı üzerinden VOYD Forum'a üye olabilir, kaynaklardan faydalanabilir ve dilerseniz sizler de katkıda bulanabilirsiniz.

VOYD - FORUM

E-BÜLTEN

Haftalık veri bültenimizle veri okuryazarlığı, açık veri, veri gazeteciliği gibi alanlarda dünyada meydana gelen gelişmelerden haberdar olabilirsiniz..

Bültene kaydol

VOYD

Veri Okuryazarlığı Derneği  • Üyemiz Ol

    VOYD, veri okuma-yazma, veriyi analiz etme becerilerini güçlendirerek veriden değer yaratmayı amaçlıyor. Destek olmak için üyemiz olabilir, faaliyetlerimize katılabilir ve katkı sağlayabilirsiniz. Haydi gel! Türkiye’de veriyi kullanma bilincini birlikte geliştirelim.    ÜYE OL

    Üyemiz Ol
VOYD

ÇALIŞMA ALANLARIMIZ

Veri Okuryazarlığı Derneği olarak başlıca çalışma alanlarımız:

Veri Okuryazarlığı

Günümüzde veriyi anlamlandırabilmek ve veriden değer yaratmak için eğitimin her aşamasında veri okuryazarlığının öneminin farkındayız. Veri okuryazarlığını insanlara daha iyi tanıtmak ve bu alanda farkındalık oluşturmak için faaliyetlerimiz yürütüyoruz

Açık Veri

Özel ve kamu kurumlarını hesap verebilir ve şeffaf kılmak ilkesi esasına dayanarak açık veri kavramını daha iyi tanıtmak ve bu alanda kamu nezdinde farkındalık yaratmak için içerik ve materyaller üretiyor, projeler yürütüyoruz

Açık Devlet

Kamu kurumlarını şeffaf ve hesap-verebilir kılarak kamu hizmetlerini daha verimli hale getirmek ve bireyi yönetim mekanizmasının bir parçası haline getirerek toplumsal katılıma katkı sağlamak için sahada ve sanal ortamda etkinlikler ve projeler yürütüyoruz.

Veri Gazeteciliği

Medyaya güvenin sarsıldığı günümüzde yeni anlatım teknikleri ile şeffaf, analitik ve kaliteli bir habercilik mümkün. Yürüttüğümüz eğitimler ve atölyeler; ürettiğimiz içerik ve materyallerle sahada ve sanal ortamda veri gazeteciliğini tabana yaymaya ve bu alanda herkesin yararlanabileceği açık kaynak bir literatür oluşturmaya çalışıyoruz.

Veri Görselleştirme

Veri görselleştirme ile ham veriyi anlamlandırarak daha iyi iletişim kurabilir ve daha iyi kararlar alabiliriz. Yürüttüğümüz yüzyüze ve çevrim içi eğitimler ile veriden bilgi elde edilmesine ve değer yaratılmasına katkı sağlıyoruz.

Veri Etiği

Doğru bilginin temeli verinin nasıl toplandığı, işlendiği ve temizlendiğine bağlıdır. VOYD olarak verinin üretiminde ne derece etik kurallara uyulduğu, kullanılan metodun şeffaflığı, doğruluğu gibi konularda farkındalık oluşturmak için faaliyetlerde bulunuyoruz.