Kategoriler

Jake Lucas
The New York Times
Çeviri: H.Onur Teksan /VOYD Üyesi

The New York Times’ın veri editörü olan Amanda Cox, zamanının çoğunu gazetecilik için veriyi en iyi şekilde nasıl geliştiririm sorusuna yanıt aramaya ve veriyi okunabilir görseller haline getirip sunmaya harcıyor.

2004 yılında Washington Üniversitesi’nde istatistik bölümünde okurken New York Times’ın grafik departmanına staj dahil her fırsat için başvurularda bulunmuştu. Herhangi bir başvurusundan reddedilmek her şeyi açıklığa kavuşturacaktı.

‘’Ben tam olarak ne yapmak istiyorum sorusuna çözüm arıyorum’’

Bu zamana kadar sadece “komşu gazeteciliği” deneyimi olan, tek yaptığı şey üniversite gazetesinin arka sayfalarını grafikler, tablolar ve yorumlar ile doldurmaktı. Bu süre zarfında, The Times'ın grafik departmanı staj adaylarından kısa düzenleme ve tasarım testlerini tamamlamalarını ve yayınladıkları grafikleri eleştirmelerini istedi.

The Times’ın grafik departman direktörü ve aynı zamanda yönetici editör yardımcı olan Steve Duenes: ‘’Amanda bütün deneme tablolarını yeniden dizayn etmiş. Biz sadece geri bildirim isterken, O açık olan dosyaların kodlarını çözüp; kendi başına yeniden üzerinde çalışmış.’’

Cox’un bir yıllık staj macerasından sonra Duenes, O’nu grafik editörü olarak işe aldı. 2016 yılında terfi alan Cox, yerine geçen David Leonhardt: ‘’ Amanda muhtemelen birlikte çalıştığım en zeki gazeteci’’ demecini verdi.

Times ocak ayında Amanda’ya yeni bir rol verdiğini açıkladı: Veri editörlüğü. Departmanlar arası çalışmaların, etkileşimli haberlerin, bilgisayar yardımcılı raporlamanın, grafiklerin ve The Upshot’ın tüm verilerini koordine edilmesine yardım edecek. Böylece veri kullanımlı gazeteciliğin haber merkezlerinde büyük rolü oynamasına zemin hazırlayacak.

Günümüz gazetecileri birkaç yıl önce yapamayacakları şeyleri yapmak için daha iyi araçların yanı sıra daha bol ve erişilebilir verileri kullanıyorlar. Örnek olarak Bloomberg’deki bir ekibin yaptığı gibi, üretilen Tesla Model 3 sayısını tahmin etmek için bir model oluşturmak ya da The Times’ın bir projesi olan şirketlerin insanların toplu davaları engellemeye çalışmasını belgeliyor.

2015’te Veri Hikayeleri podcastına konuk olan Cox:’’ Sıfatlara ihtiyaç olmadığında, veri gazeteciliğinin başarılı olduğunu düşünüyorum.’’ demişti.

Ve veri görselleştirmesindeki (çizelgeler, grafikler ve etkileşimlerin araçlarla en iyi şekilde sunulması) sorun yeni bir sorun değil ancak haber kuruluşları verileri daha fazla kullandıkça daha ciddiye aldıkları bir durum.

Sanatsal yeteceğini, istatistik uzmanlığını, programlama ve klasik raporlama becerilerini kullanan Cox, en yenilikçi, düşündürücü ve keyifli projelerden bazılarını hayata geçirdi ve The Times'ın geliştirdiği verilerden faydalandı. Bunlardan biri kullanıcıların Demokratik, Cumhuriyetçi olan veya partili olmayanların iş rapor verilerini görmesini sağlayan etkileşimli grafikler oluşturmasıydı. Projenin içeriğinde, seçime dair tüm hareketlerin kayıt altına alınmasına yardımcı olan araçlardan oluşuyor.

Cox göre veriler üzerinde çalışarak, gündeme getirdiği soruları sunmanın en iyi ve en yaratıcı yolunu bulmak için kafa patlatmak eğlencelidir. Ancak zaman kaybı çok fazla örnek olarak “aralıksız sekiz saat çalıştığım zamanlar olmuştu ve dışarıya baktığımda ne ara karanlık oldu diye sorarım.”

Şu anda Google’da grafik departmanında çalışan ve Cox’un eski bir meslektaşı olan Shan Carter: ‘’Amanda ile dilbilgisi kurallarına hakim ve ne zaman kuralları yıkabileceğini bilen büyük bir yazarla karşılaştırma yapıyor. Amanda’nın veri görselleştirmedeki tasarım bilgisi onu gerçek bir büyük yazar yapıyor.’’

Amanda Cox, üzerinde çalıştığı belirli verileri sunmak için öncelikli olarak doğruyu bulmak gerektiğini savunuyor. Dijital olarak doğru grafiklere inmeden önce farklı grafik versiyonlarını çiziyor. Tasarımları, daha geniş veri görselleştirme topluluklarında da  dikkat çekiyor. Akademik yazılarda alıntılanmış ve derslerde kullanılmıştır. 2013 yılında, açık kaynaklı veri görselleştirme araçlarına ve tekniklerine odaklanan ve çeşitli alanlardan insanların ilgisini çeken bir konferans olan OpenVis'in açılış toplantısında açılış konuşmasını yapması istendi. (2017 ve 2018'de yine orada konuştu.) Veri bilimcisi ve konferansın başkanı Lynn Cherny, Cox'un her zaman bir hit olduğunu söyledi. “Bazı veri görselleştirme çalışmalarında insanların sahip olmadığı istatistiksel bir titizliği getiriyor ve aynı zamanda görselleştirme alanında yaratıcı olmakla da ilgileniyor.” dedi.

Geçmişteki Times’ın bir veri editörü gibi bir şeye sahipti (Rich Meislin, istatistik haberinin başlık editörü de dahil olmak üzere The Times'daki yaklaşık 40 yıllık görev süresi boyunca benzer bir ruhta çeşitli rollere sahipti.). Cox departmanına başkasının adımını attırmıyor.

“Evet, şimdi anlıyorum” dedi Shan Carter, Cox’un terfisini duyduğunda düşündüğünü söyledi. “Hepimizin veri editörü kapısını çalacağımız tek kişi oydu.”

Amanda Cox, yeni rolünü üstlenmenin The Times’ın daha iddialı kurumsal öykülerde, araştırmalarda ve günlük haber öykülerinde gizlenen ancak verilerin yaratıcı bir şekilde araştırılması için daha fazla bilgi yayınlamasını artıracağını düşünüyor.

“Başarılı olursa, haberler veri tabanlı ilerleyecek.” dedi ve “verinin uygulandığı projeler bir bakıma belirsiz olacaktır ama bu senin de ilk Google araman da olmayacaktır.“

Kaynak: https://www.nytimes.com/2019/02/28/reader-center/data-visualization-editor-amanda-cox.html